Turnaje ve freestyle frisbee

Pražský turnaj Frisbeer Cup

Freestyle frisbee je regulérní sportovní disciplínou uznávanou Mezinárodním olympijským výborem. A stejně jako k ostatním sportům, i k freestylu neodmyslitelně patří turnaje a šampionáty. Každoročně se po celém světě, zejména v Evropě a USA, koná celá řada turnajů, přičemž drtivá většina z nich má otevřený formát. To znamená, že turnaje nejsou omezeny pouze národní účastí, ale mohou na nich soutěžit hráči z celého světa. Jelikož se stále jedná o "malý" sport, jehož základna celosvětově čítá pouze pár stovek aktivních hráčů, díky otevřeným turnajům se všichni jammeři mezi sebou dobře znají a dalo by se říci, že tvoří jednu velkou rodinu. I na největších turnajích totiž panuje maximálně pohodová atmosféra, a jelikož se nesoutěží o peníze, největší výhrou pro všechny je kvalitní čas strávený s přáteli z celého světa. V tomto ohledu je freestyle frisbee opravdu unikátním sportem a pro mnohé jeho hráče i jakousi životní filosofií.
 

Soutěžní formáty

Synchronizace pohybů v rutiněZáklaními soutěžními formáty na drtivě většině turnajů jsou dvojice (pairs) a trojice (Co-op). Páry se dále dělí na kategorii open (nezáleží na pohlaví týmu), mixed (muž + žena) a women (pouze ženy). Trojice mají pouze kategorii open. Existují i další soutěžní formáty, jako např. HAT (týmy se náhodně losují), Shred (soutěž jednotlivců) nebo Mob-op (z hromadného jamu se vybírají nejlepší hráči), v těch se však soutěží jen zřídkakdy a nikdy na oficiálních FPA* turnajích.
* FPA - Freestyle Players Association je mezinárodní asociací zastřešující freestyle frisbee, jeho hráče, turnaje a aktivity na celém světě.

Systém hodnocení

„Judging system“ je v mnoha směrech podobný například tomu z krasobruslení. Týmy předvádí připravenou nebo spontánní sestavu triků (tzv. rutinu) za doprovodu zvolené hudby. Jedno soutěžní kolo dvojic trvá tři nebo čtyři minuty (záleží na soutěžním kole), trojice pak mají čtyři nebo pět minut. Členové týmu vzájemně kooperují a snaží se předvádět co nejoriginálnější a nejobtížnější triky, které na sebe plynule navazují a jsou vhodně začleněné do hudby. Obvykle devítičlenný panel rozhodčích je rozdělen na tři části a jednotlivé trojice rozhodčích hodnotí kategorie obtížnost (difficulty), provedení (execution) a umělecký dojem (artistic impression). Hlavními rozhodujícími faktory jsou kreativita, technická zručnost, fyzická náročnost i originalita a plynulost rutiny. Jelikož je freestyle, podobně jako ostatní frisbee sporty, založen na myšlence fair play, nejsou zde profesionální rozhodčí a hráči se hodnotí navzájem.  
   >> Stáhněte si kompletní pravidla (pouze v AJ) 

Ukázka freestylové rutiny - kategorie Open Co-op


Nejvýznamnější turnaje

Mistrovství světa

FPA World Championship (FPAW) je vrcholným turnajem ve freestyle frisbee. Koná se každoročně, zpravidla v létě, a v jeho hostování se střídají města s početnými hráčskými komunitami. V současnosti je systém nastaven tak, že se FPAW dva roky koná v Evropě a třetí rok v USA. V roce 2014 se turnaj poprvé v historii uskutečnil v Jižní Americe, konkrétně v Medellínu v Kolumbii. V Praze se světový šampionát konal zatím jednou - v roce 2011. Mistrovství světa se v průměru účastní zhruba 80 soutěžících. Historicky největší účast na MS byla v roce 2007, kdy se turnaj konal v Amsterdamu a zúčastnilo se ho asi 115 hráčů.
 

Mistrovství Evropy a Ameriky

Každoročně se konají také šampionáty jednotlivých kontinentů. V současnosti probíhá na světové úrovni debata o otevřenosti těchto turnajů. Systém nyní funguje tak, že v sudé roky jsou turnaje otevřené pro hráče z celého světa (EFO/AFO - European / American freestyle Open) a v liché roky jsou uzavřené (EFC/AFC - European / American Freestyle Championship). Kontinentálních šampionátů se v průměru účastní většinou asi padesátka hráčů. Praha hostovala turnaj EFC v roce 2008.

 

Paganello World Freestyle Challenge

Tento svátek všech frisbee hráčů se koná vždy o velikonočním víkendu v italském Rimini. Jedná se o největší plážový turnaj v Ultimate frisbee a od roku 1998 také významný evropský turnaj ve freestylu. Zlomový však byl rok 2004, kdy se Paganello stalo dějištěm vůbec prvního Mistrovství světa pořádaného v Evropě. Plážový turnaj tehdy ještě umocnil evropský freestylový boom v jehož důsledku se centrum freestylového dění přesunulo na Starý kontinent. Dodnes je Paganello jedním z nejprestižnějších evropských turnajů, kterého se pravidelně účastní řada hráčů z USA.

 

Frisbeer Cup

Frisbeer Cup je otevřené mistrovství České republiky ve freestyle frisbee. Koná se vždy v únoru a jedná se o čistě halový turnaj. Jeho historie sahá do roku 2007, kdy do Prahy zavítal Američan Tommy Leitner, guru freestyle frisbee, který zde pro hrstku začínajících českých hráčů uspořádal malou soutěž, a pomohl tak nastartovat rozvoj české freestylové scény. V roce 2008 již nově vzniklá ČFFD uspořádala v hale na pražských Petřinách regulérní mezinárodní turnaj, kterého se zúčastnila třicítka hráčů převážně z ČR, Německa a Itálie. Turnaj si ihned získal velkou oblibu, jeho pověst se rozletěla po celém světě a v roce 2010 se s více než 70ti hráči stal největším halovým turnajem v historii freestyle frisbee. Frisbeer Cupu se každoročně účastní světová špička našeho sportu a jedná se tak rozhodně o jeden z nejprestižnějších turnajů. Hráči však Frisbeer milují zejména pro jeho uvolněnou atmosféru a neskrývanou spojitost s českým zlatým mokem, i proto se jej účastní i řada hráčů z USA. 

Navštivte webové stránky Frisbeer Cupu, zjistěte kdy se koná další ročník a přijďte se podívat a zahrát si! Pro představu přikládáme video, která pěkně vystihuje atmosféru turnaje.